Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ölkədə əmək münasibətləri, əməyin mühafizəsi, əmək ehtiyatlarından istifadə, əhalinin sosial müdafiəsi, o cümlədən əmək pensiyaları və sosial sığorta, əhalinin məşğulluğu sahələrində dövlət siyasətini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır. Hazırda nazirliyin tabeliyində 6 dövlət komitəsi fəaliyyət göstərir. Bu komitələrin hər birinin iş fəaliyyəti nazirliyin əsas istiqamətləri üzrə bölünüb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin verdiyi çoxşaxəli xidmətlərin bir-birinə bağlı olmaması, nazirliyin xidmətləri, agentlikləri arasında vahid kommunikasiyanın yoxluğu, bütün filialların fəaliyyətinə nəzarət üçün İT infrastruktur və şəbəkə məlumat mərkəzinin qurulması zəruri hala çevrilmişdi.
ED Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə, eləcə də onun tabeliyində fəaliyyət göstərən Agentliklərə vahid mərkəzdən idarəetmə, iş fəaliyyətinə nəzarət, eləcə də yeni çağrı mərkəzi və digər xidmətlərlə bağlı həllər təklif etdi. Şirkətimiz “AccountService”, “ReportService” vasitəsilə bütün istifadəçi məlumatlarını toplamaq və hesabatlara aid olan məlumatları vahid məlumat bazasından götürməyi təklif etdi. Qeyd edilən bazanın məlumatları digər servislərin istifadə etdiyi bazalardan ETL texnologiyası vasitəsi ilə toplanır. ED şikətinin təklif etdiyi həll nazirliyin bütün mərkəz və agentlikləri arasında vahid kommunikasiyanı təmin etdi, iş fəaliyyətinə ümumi nəzarət sistemi yaradıldı. Bundan başqa nazirliyin daxilində bütün xidmətlərarası vahid əlaqə sistemi formalaşdı. Məlumatların təhlükəsiz saxlanılması təmin edildi. Bütün layihənin həlli “Microservice” arxitekturası əsasında yaradıldı.
ED şirkətinin Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Naziliyinə verdiyi İT xidmət dəstəyi bir sıra problemləri həll etdi.

Azerbaijan’s Ministry of Labour and Social Protection of the Population is the central executive body in the country implementing state policy in the field of labour relations, labour protection, use of labour resources, employment and social protection, including pensions and social insurance. There are six state committees under the Ministry, which cover the main directions of the Ministry’s work.
There was a lack of interconnection among the multifaceted services provided by the Ministry of Labour and Social Protection and a lack of unified communication among the Ministry’s agencies and services. This required the creation of IT infrastructure and a network information centre to monitor the activities of all branches.
ED proposed solutions to the Ministry of Labour and Social Protection that included a single centre for management, performance monitoring and a new contact centre. The company suggested collecting all user data through AccountService and ReportService and taking the information related to the reports from a single database. Data from this database is collected from databases used by other services via ETL technology. The solutions proposed by ED provided unified communication among all the Ministry’s centres and agencies, and a common system of control over business activities. In addition, a unified system of inter-service communication was established within the Ministry. Secure storage of data was provided. The whole project solution was created on the basis of microservice architecture.
ED’s IT service support enabled the Ministry to enhance business value by achieving the following goals: